lastikyorum.com logo

Kış lastiği-yaz lastiği karşılaştırması


Auto Express tarafından yapılan karşılaştırma videosunda zorlu kış koşullarında yaz lastiği ve kış lastiği kullanmak arasında ne gibi farklar olduğu görülüyor.

Karlı zemin fren Testi

İlk olarak karlı zeminde fren testi yapılıyor. 48 km/h hızla giden araç kış lastiği ile 27 metrede duruyor. Aynı araç aynı hızda yaz lastiği ile fren yaptığında ise 58 metrede duruyor. İki lastik lastik arasında 48 km/h hız ile yapılan fren testinde 31 metre fark olduğu anlaşılıyor.

Çekiş testi

Fren testinin ardından çekiş testi yapılıyor. Kış lastiği kullanan aracın karlı zeminde kolaylıkla hareket etmeye başladığını görebilirsiniz. Ancak yaz lastiği kullanan araç patinaj yaparak hareket etmekte zorlanıyor.

Manevra testi

Karlı zeminde manevra testi yapılıyor. Acil durumda karlı zeminde ani manevra yapıldığında kış lastiği kullanan araç çizgisini korurken, yaz lastiği kullanan aracın kaydığı görülüyor.

Islak zemin fren testi

Son olarak ıslak zeminde hava sıcaklığının 5.9 °C, zemin sıcaklığının 4.2 °C olduğu koşullarda 80 km/h ile yapılan fren testinde kış lastiği ile 35.5 metrede duran aracın yaz lastiği ile 42.5 metrede durabildiği görülüyor.

Bu videoda görüldüğü gibi kış lastikleri karlı ve buzlu zeminlerde olduğu kadar hava sıcaklığının 7 °C'nin altına düştüğü durumlarda da çok daha güvenli sürüş özellikleri sunuyor. Ülkemizde de soğuk hava ve kış koşullarının etkili olduğu bölgelerde kış lastiği kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Keyifli ve güvenli sürüşler..

Yorum Yap

E-Posta adresi gereklidir ancak yayınlanmayacaktır.
Küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
CAPTCHA Image Resmi Yenile

Çok Yorum Alanlar

Yaz Lastikleri

Kış Lastikleri

Dört Mevsim Lastikler

Videolar

aksesuarium.com

Testler

Haberler

Türkçe lastik yorumları, test ve haberlerini bulabileceğiniz özgün internet sitesi.

Mobil Uygulamamızı İndirin
google play

© 2018-2021 Copyright lastikyorum.com