lastikyorum.com logo

Karlı yollarda güvenli sürüş için ipuçları

Karlı yollarda güvenli sürüş için ipuçları

Güvenli Kış Sürüşü İçin İpuçları
Soğuk kış mevsiminin ve kar yağışının etkili olduğu bu günlerde karlı yollarda güvenli sürüş ipuçlarını sizler için derledik. İster ilk kez karda araba kullanıyor olun, ister deneyimli bir sürücü, karda araç sürüşü için yararlı ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz.


Kar yağışı olduğunda gerekli değil ise yollardan kaçınmak en iyisidir. Ancak, kış havasının sürekli kar ve buzla kaplı olduğu bir ilde yaşıyorsanız veya karlı havalarda araç kullanmanız zorunlu ise işte kar ve buzla kaplı yollarda güvende olmanızı sağlayacak birkaç ipucu.

Yollar karlı veya buzlu olduğunda sakin ve kontrollü kalın

Karlı veya buzlu havalarda asla sert şekilde frene basmayın.

Hızlı bir şekilde durmanız gerekirse, frenleri pompalamak kaymadan daha hızlı durmanıza yardımcı olacaktır. Otomobilinizde modern bir fren sistemi varsa, ani frenleme esnasında kilitlenmeyi önleyici fren sisteminin (ABS) devreye girdiğini hisseder veya duyabilirsiniz. ABS fren sistemi bulunan araçlarda frenleri pompalamanıza gerek yoktur. Bu sistem sizin için frenleri hızla pompalayarak kaygan koşullarda durmanıza yardımcı olur.

Arabanız manuel şanzımana sahipse, uygun koşullarda fren yapmak yerine vites küçültmek arabanızın yavaşlamasına yardımcı olabilir. Vites düşürerek yavaşlamak özellikle rampa aşağı inerken kullanışlıdır.

Bir aracı kar ve buzla kaplı yollarda kullanırken, virajı dönerken asla sert fren yapmayın veya hızlanmayın. Bir virajda fren yaparken kaymaya başlarsanız, frenlemeyi azaltın ve direksiyonu gitmek istediğiniz yöne çevirin.

Kaygan Sürüş Koşullarında Ön Tekerleğin Kayması Nasıl Düzeltilir:

Ön tekerleklerde kayma, ön tekerlekleriniz çekişi kaybettiğinde meydana gelir. Aracınız önden kaymaya başlarsa:

Panik yapmayın, sakin olun. (Frene veya gaza basmak sadece işleri daha da kötüleştirir.)
Hızlı bir şekilde hızlanmak veya yavaşlamak yerine gazı azaltın ve tekerleklerinizdeki çekişin frene veya gaz pedallarına dokunmadan aracı yönlendirmesine izin verin.
Gitmek istediğiniz yöne doğru sürün.


Buzlu bir bölgeden çıktıktan sonra, tekrar hızlanmanızda sorun yoktur.


Ara sokaklarda, kar küremesi yapılmamış veya tuzlanmayan bir caddeyseniz, her zaman kayma potansiyeli olduğunu unutmayın. Durmanız gereken durumlarda hafifçe fren yapın ve direksiyonunuzu olabildiğince düz tutun.


Aracınızı kar ve buzdan temizleyin
Bir yolculuğa çıkacaksanız ve kar yağıyorsa, yola çıkamadan önce sürücü görüş açılarının açık olduğundan emin olmak için aracınızın camlarını ve aynalarını temizleyin. Tüm farları, arabanızın kaputunu ve arka ve farlarınızı temizleyerek üzerinde kar olmadığına emin olmalısınız.

Aracınızın tavanında biriken kar kütlelerini temizlemek de sürüş güvenliği açısından önemlidir. Tavandaki karlar temizlenmezse yavaşladığınız esnada karların ön cama düşerek görüş açınızın kapanmasına sebep olabilir. Ayrıca temizlenmeyen kar kütleleri hızlandığınız esnada arakadaki araçların üzerine doğru uçarak arakanızdaki trafik için tehlike oluşturabilir.

Dondurucu hava koşulları, aracınızın yüzeyinde buz katmanı oluşmasına neden olabilir. Araç camındaki buzları kazıdıktan sonra buz çözme spreyi kullanmak kalan buz kalıntılarını hızla çözmenin pratik bir yoludur. Ayrıca, aracınızı park ettiğinizde, sileceklerinizi ön camınıza yapışmalarını engellemek için için kaldırmanız faydalı olacaktır.

Ana yollarda kalın

Karlı havalarda araç kullanırken, büyük olasılıkla ana yollarda kar küreme veya tuzlama araçları olacaktır.

Karlı şartlarda araç kullanmayı planlıyorsanız, kürenmemiş ve tuzlanmamış yol koşullarından kaçınmak için ana yollarda kalın. Böylelikle, kaza olasılığınız en aza inecektir.

Görün ve görünün

Bir kazayı önlemenin en iyi yollarından biri, yolda tüm sürücüler ve yayalar tarafından görülmenizi sağlamaktır. Farlarınızın açık olduğundan ve kardan temizlendiğinden emin olun, ne olursa olsun dikkatinizin dağılmasından kaçının ve diğer araçlar arasında güvenli bir mesafe bırakın.

Tüm bu önlemlere rağmen hava şartları çok kötü ise belki de hava şartları düzelene kadar direksiyonun başına geçmekmek en güvenlisidir. Kazasız günler..

Yorum Yap

E-Posta adresi gereklidir ancak yayınlanmayacaktır.
Küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
CAPTCHA Image Resmi Yenile

Çok Yorum Alanlar

Yaz Lastikleri

Kış Lastikleri

Dört Mevsim Lastikler

Videolar

aksesuarium.com

Testler

Haberler

Türkçe lastik yorumları, test ve haberlerini bulabileceğiniz özgün internet sitesi.

Mobil Uygulamamızı İndirin
google play

© 2018-2021 Copyright lastikyorum.com