lastikyorum.com logo

Güvenli lastik kullanımı için ipuçları

Güvenli lastik kullanımı için ipuçları

LASTİK GÜVENLİĞİ İÇİN İPUÇLARI
Yılın bu zamanı lastiklerinizde değişiklik anlamına gelebilir, soğuk hava lastik basıncının düşmesine neden olabilir. Bu yazımızda lastiklerinizi korumak ve sürüş güvenliğinizi optimize etmek için kullanabileceğiniz yararlı ipuçlarımızı bulacaksınız.

Arabanızın geri kalanında olduğu gibi, lastiklerinizin durumuna da dikkat etmeniz çok önemlidir. Genel olarak, her iki haftada bir ve her uzun yolculuktan önce lastiklerin durumuna bakmanız önerilir. Bununla birlikte, lastiklerinize ne zaman zarar geleceğiniz asla bilemezsiniz, bu nedenle her yolculuktan önce lastiklerinizi hızlı bir şekilde kontrol etmeniz önerilir. Lastik güvenlik kontrolleriniz için ipuçlarımız aşağıdaki gibidir:

1. LASTİK BASINCINIZI KONTROL EDİN
Lastiklerin basıncı en az ayda bir kontrol edilmelidir. Basınçta negatif veya pozitif yönde bir değişiklik fark ederseniz, lastiklerinizi doğru basınca geri getirdiğinizden emin olun. Üreticinin aracınız için tavsiye ettiği lastik basıncı kullanım kılavuzunda bulunabilir. Alternatif olarak, torpido gözünde, yakıt kapağının altında veya arabanızın kapısının içinde bulabilirsiniz. Her uzun yolculuktan önce lastikler soğukken basınç kontrol edilmelidir.

2. DİŞ DERİNLİĞİNİZİ KONTROL EDİN
Lastiklerinizin diş derinliği fazla ise ıslak zeminde yolu daha kolay kavrayabilirler. Lastik diş derinliği, bir diş ölçüm aparatı veya lastik üzerinde bulunan lastik diş aşınma göstergesine bakılarak düzenli olarak kontrol edilmelidir. Yasal olarak lastik diş derinliğnin minimum 1,6 mm olması gerekir. Diş derinliğini kontrol ederken, tüm lastikleri kontrol etmek önemlidir.

3. DÜZENSİZ AŞINMA VEYA HASAR KONTROLÜ
Lastiklerinizde herhangi bir düzensiz aşınma olmadığından emin olmak için düzenli kontrol yapılmalıdır. Lastik dişlerine sıkışmış herhangi bir nesne olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca herhangi bir çıkıntı, çatlak, yırtık veya kesik olup olmadığına bakın; Hızlı müdahale gerektirebilecek türden bir hasar veya düzensiz aşınmaları saptamak için dört lastiğin ve jantların tamamının kontrol edilmesi önemlidir. Jantlardaki deformasyon da lastiklerin hasar görmesine neden olabilir.

4. YEDEK LASTİĞİNİZİ KONTROL EDİN
Yedek lastik son derece önemlidir çünkü lastiğin nerede ve ne zaman patlayacağını asla bilemezsiniz. Bu nedenle, uzun yolculuklardan önce yedek lastiğinizi kontrol edin. Yedek lastiğin beklenmedik bir şekilde hasar görmediğinden veya yeterli basınca sahip olduğundan emin olun. Bu şekilde, lastiğiniz patladığında onu değiştirebileceğinizden ve sorunsuz olarak yolculuğunuza devam edebileceğinizden emin olursunuz.

Güvenli ve konforlu bir yolculuk için yukarıdaki ipuçlarını kullanarak lastiklerinizin sürüş için uygun durumda olduğundan emin olabilirsiniz.

Yorum Yap

E-Posta adresi gereklidir ancak yayınlanmayacaktır.
Küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
CAPTCHA Image Resmi Yenile

Çok Yorum Alanlar

Yaz Lastikleri

Kış Lastikleri

Dört Mevsim Lastikler

Videolar

aksesuarium.com

Testler

Haberler

Türkçe lastik yorumları, test ve haberlerini bulabileceğiniz özgün internet sitesi.

Mobil Uygulamamızı İndirin
google play

© 2018-2021 Copyright lastikyorum.com