lastikyorum.com logo

Dört mevsim lastikler kış lastiklerinin yerini tutar mı?

Dört mevsim lastikler kış lastiklerinin yerini tutar mı?

Kış yaklaşırken ve yol koşulları kötüleştikçe, bazı sürücüler dört mevsim lastiklerinin buzla, suyla ve karla başa çıkabileceğine inanıyor. Ancak adlarına rağmen, dört mevsim lastikler sürekli kar alan ve düşük sıcaklıklardaki bölgeler için tasarlanmamıştır. Dört mevsim lastikler, her türlü hava koşulunda güvenli sürüş sağlar; bununla birlikte kış lastikleri şiddetli kış koşulları için tasarlanmıştır ve ağır kış koşullarında daha iyi çekiş sağlar. Bunun nedenlerine gelin hep birlikte bir göz atalım.

SICAKLIK VE LASTİK PERFORMANSI
Sıcaklık, dört mevsim lastiklerinin performansını etkileyen kilit faktörlerden biridir. Dört mevsim lastikleri, diş ömrünü uzatmak için öncelikle sert bir kauçuk bileşiğinden yapılır. Dış hava sıcaklıkları düştüğünde, dört mevsim lastikleri sertleşebilir ve çekişlerini kaybetmeye başlayabilir. Çekişdeki bu azalma, kayma ihtimalini büyük ölçüde artırabilir veya aracınızın kontrolünü kaybetmenize neden olabilir.

Dört mevsim lastiklerin aksine, kış lastikleri soğuk havalarda çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Soğukta esnek kalan yumuşak bir kauçuk bileşiğinden yapılırlar. Bu da, buzlu ve karlı yollarda iyi bir kavrama yapmalarını sağlayarak sürüşü daha güvenli kılar.

SIRT DESENLERİ
Dört mevsim lastikleri, ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında suyu kavramak ve uzaklaştırmak için ideal olan dolu bir sırt desenine sahiptir. Kış koşullarıyla karşılaşıldığında, dolu sırt desenleri, lastiğin yolu düzgün bir şekilde kavramasını önleyerek buz ve karlı zeminde yol tutuşunu azaltabilir.

Kış lastikleri, buzu ve karı etkili şekilde uzaklaştıran daha seyrek sırt desenlerine sahiptir. Ayrıca kış lastiklerinin sırt deseninde kılcal damarlı bir yapı vardır. Bu yapı sayaesinde kış lastikleri karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde ilave çekiş sağlar. Kış lastikleri üzerindeki lastik sırt deseni ve kılcal damarlı yapı sayesinde araç çekişi yüzde 50'ye kadar artar. Bu sayede araç daha rahat kontrol edebilir ve buzda, karda ve soğuk havalarda daha hızlı durabilir.


Sonuç olarak dört mevsim lastikler kış lastiklerinin yerini tutmaz. Ağır kış kuşullarının yaşandığı bir bölgede yaşıyor iseniz dört mevsim lastik yerine kış lastiği kullanmanızı tavsiye ederiz. Kış mevsiminin daha yumuşak yaşanığı bir bölgede yaşıyor iseniz dört mevsim lastikleri tercih edebilirsiniz. Güvenli sürüşler...

Yorum Yap

E-Posta adresi gereklidir ancak yayınlanmayacaktır.
Küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
CAPTCHA Image Resmi Yenile

Çok Yorum Alanlar

Yaz Lastikleri

Kış Lastikleri

Dört Mevsim Lastikler

Videolar

aksesuarium.com

Testler

Haberler

Türkçe lastik yorumları, test ve haberlerini bulabileceğiniz özgün internet sitesi.

Mobil Uygulamamızı İndirin
google play

© 2018-2021 Copyright lastikyorum.com