lastikyorum.com logo

Runflat lastik nedir?

Runflat lastik nedir?

Runflat lastik nedir?
Runflat lastikler, hava basıncı olmadan belirli bir süre boyunca güvenli bir şekilde sürüşe devam edecek şekilde tasarlanmıştır. Runflat lastik patladığı zaman, lastiği değiştirmek zorunda kalmadan yaklaşık 80 km boyunca 80 km/h hız ile araba kullanmaya devam edebilirsiniz.

Runflat lastikler nasıl çalışır?
Klasik lastikler içindeki basınçlı hava vasıtasıyla aracın ağırlıgını taşıyarak yol almamızı sağlar. Runflat lastikler geleneksel lastiklerin aksine, güçlendirilmiş yan duvarları sayesinde aracın ağırlıgını taşıyarak lastik patlasa bile yol almamızı sağlar.

Sürücü, runflat lastiğin patladığını nasıl anlar?
Runflat lastiklerle uyumlu tüm otomobillerde, hava basıncı kaybı durumunda sürücüyü uyaracak şekilde tasarlanmış bir lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) vardır. Bir TPMS sistemi olmadan, runflat lastiklerin patladığını tespit etmek oldukça güç olurdu.

Runflat lastik kullanan çoğu otomobildeki lastik basınç uyarı sistemi, orta konsolda bir uyarı göstererek, sürücüye 80 km sonra sürmeyi bırakmaları gerektiğini hatırlatır.

Runflat lastikler tamir edilebilir mi?
Runflat lastiklerin tamir edilmesini birçok üretici tavsiye etmez. Bunun nedeni, lastik patlak şekilde bir kez kullanıldıklarında yapısal bütünlüğünü yitirerek tamir edilmeleri için uygunluklarını kaybetmeleridir. Patlak şekilde kullanılmış lastik tamir edilse bile eşit olmayan aşınma ve sertlik kaybı nedeniyle tekrar patlama olasılıkları çok yüksektir.

Bu durum Runflat lastiklerin klasik lastiklere kıyasla en büyük dezavantajıdır. Runflat lastiklerin ilk satın alma esnasındaki maliyeti göz önüne alındığında her bir delinme küçük bir servete mal olabilir.

Runflat lastikler pahalı mıdır?
Kısaca söylemek gerekirse, evet. Runflat lastikler yaygın olarak bulunmadığından, normal lastiklerden çok daha pahalıdırlar ve yalnızca belirli otomobillere takılabilirler. Tamir edilemeyeceği de göz önüne alındığında Runflat lastik kullanmak pek çok sürücü için cazibesini yitirmektedir.

Keyifli sürüşler..

Yorum Yap

E-Posta adresi gereklidir ancak yayınlanmayacaktır.
Küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
CAPTCHA Image Resmi Yenile

Çok Yorum Alanlar

Yaz Lastikleri

Kış Lastikleri

Dört Mevsim Lastikler

Videolar

aksesuarium.com

Testler

Haberler

Türkçe lastik yorumları, test ve haberlerini bulabileceğiniz özgün internet sitesi.

Mobil Uygulamamızı İndirin
google play

© 2018-2021 Copyright lastikyorum.com