lastikyorum.com logo

Neden kış lastiği kullanmalıyız?

Neden kış lastiği kullanmalıyız?

Bildiğiniz gibi 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında ülkemizde kış lastiği uygulaması yapılıyor. Ticari araçlar için zorunlu olan bu uygulama özel araçlar için ise isteğe bağlıdır.

Kış lastiklerinin soğuk havalarda ekstra güvenlik sağladığını biliyoruz. Nasıl çalıştıklarını ve neden satın alınması gerektiğini yazımızda açıklıyoruz.

Kış lastiği soğuk havalarda neden iyi yol tutuşu sağlar?

Kış lastikleri ile normal lastikler arasındaki temel fark, diş derinliğidir. Normal lastiklerde 7 ile 8 mm olan diş derinliği kış lastiklerine 8 ile 9 mm arasındadır.

Kış lastikteki oluklar daha geniş ve daha derin olup, kar ve suyun içinden geçmesi için daha büyük bir kanal oluşturur ve bu da yolda tutmayı sağlar.

Daha da önemlisi, kış lastiklerinin yapımında kullanılan kauçuk bileşikte daha büyük oranda doğal kauçuk ve silika bulunur.

Bu neden soğuk havalarda sentetik lastik kadar sertleşmez, bu da lastiğin tutuşunu geliştirir.

Kış lastiklerinin faydaları nelerdir?

Islak ve buzlu koşullarda yol güvenliğini arttırır, yol tutuşunun iyileştirilmesinin yanı sıra, kış lastiklerinin durma mesafeleri üzerinde olumlu etkisi vardır.

Lastik üreticileri kış lastiklerine sahip bir aracın 53km/h hızla giderken karla kaplı bir yolda 35 metrede durduğunu belirtiyor.

Aynı koşullarda normal lastikler ile gerekli olan fren mesafesi 43 metredir. Aradaki fark 8 metre iki araba uzunluğu anlamına gelmektedir.

Kış lastikleri hangi sıcaklıklarda etkilidir?

Uzmanlara göre, kış lastikleri genellikle kışla 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda etkilidir.

Kış lastikleri sıcaklık yedi derecenin altına düştüğünde hem ıslak hem de kuru koşullarda çok daha iyi kavrama sağlar, bu nedenle tipik olarak Ekim-Mart arası ekstra güvenlik sunar.

Kış lastiklerini sıcak havada kullanmanın sakıncaları var mı?

Bildiğiniz gibi, kış lastikleri, 7 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklarda yaz lastikleri kadar etkili değildir. Bu durumda tutuş bozulabilir ve soğuk hava koşullarına kıyasla fren mesafeleri uzayabilir.

Kış ayları dışında sıcak aylarda kullanıldığında kış lastikleri daha kolay aşınabilir.

Kış lastikleri nasıl depolanmalıdr?

Depolama lastiğin ömrünü korumanın önemli bir parçası olduğundan, lastiğinizi doğru şekilde depoladığınızdan emin olmalısınız.

Lastikler jantlı olarak depolanmalı veya dik olarak yan yana dizilmelidir. Lastik yanaklarına zarar verebileceğinden üst üste istiflemeden kaçınılmalıdır.

Ayrıca ideal olarak karanlık ve kuru bir ortamda tutulmaları gerekir.

Lastik depolama konusunda daha fazla bilgi almak isterseniz Kış veya yaz lastikleri nasıl saklanmalıdır adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum Yap

E-Posta adresi gereklidir ancak yayınlanmayacaktır.
Küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
CAPTCHA Image Resmi Yenile

Türkçe lastik yorumları, test ve haberlerini bulabileceğiniz özgün internet sitesi.

© 2018 Copyright lastikyorum.com