lastikyorum.com logo

Lastiklerinizi uzun süre kullanmanız için 10 ipucu

Lastiklerinizi uzun süre kullanmanız için 10 ipucu

Lastikler aracınızın hayati bir parçasıdır. Yol ile aranızdaki tek şey onlardır. Lastiklerinizin uygun şekilde bakımını sağlayarak güvenli sürüş sağlayabilir ve lastiklerinizi daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Basit Lastik Bakım İpuçları
Aşağıdaki basit ipuçları yalnızca lastiklerinizin ömrünü en üst düzeye çıkarmak için değil, yakıt verimliliğinizi, sürüş performansınızı ve en önemlisi genel yol güvenliğinizi artırmak için önemlidir.

Lastiklerinizi uygun şekilde şişirilmiş halde tutun. Az şişirilmiş veya aşırı şişirilmiş lastikler hızlanma konusunda sıkıntı çıkarabilir, frenlenemez veya doğru yönlendirilemez. Lastik basıncınızı en az ayda bir kez lastikler soğukken kontrol edin (sürüşe çıkmadan önce).


İpucu: Lastik basıncının ne olması gerektiğinden emin değil misiniz? Araç bilgi etiketi, hem ön hem de arka lastikleriniz için uygun basıncı gösteren küçük bir çıkartmadır. Genellikle sürücü tarafındaki ön veya arka kapı üzerinde bulunur. Bulamıyorsanız, kullanıcı el kitabına bakın.

Lastik ömrünü uzatmak ve performansı artırmak için düzenli olarak lastiklerinizde rotasyon yapın. Lastiklerinizi her 10.000 - 12.000 km veya 6 ayda bir rotasyon yaptırmanız önerilir.


Düzensiz sırt aşınmasını önlemek için her yıl veya 25.000 km'de bir rot ayarı yaptırın. Çukurlar ve demiryolu geçişleri gibi günlük etkiler aracınızın rot ayarını bozabilir.


Lastiklerinizi sık sık kontrol edin. Ayda bir kez lastiklerinizi kontrol edin. Çatlak, balon, lastikte bulunan nesneler, patlamalar ve eşit olmayan sırt aşınması gibi olumsuzluklar var mı kontrol edin.


Lastiklerinizi mevsime göre değiştirin. Türkiye'de, hem yaz hem de kış lastiği kullanmanız önerilir. Her iki lastik türü de sürüş koşullarına göre farklı tasarlanmıştır. Kış lastiklerini yazın veya tam tersi şekilde kullanmak, lastiklerinizi beklenenden daha hızlı aşındırabilir.

Farklı marka lastikleri aynı anda kullanmayın. Bir seferde bir veya iki lastiği değiştirmek maliyet açısından daha uygun gibi görünse de, farklı desenlerdeki lastikleri aynı anda kullanmak hızlı ve düzensiz diş aşınmasına, hatta mekanik sorunlara neden olabilir.


Gerektiğinde lastiklerinizi değiştirin. Lastiklerinizi ne zaman değiştireceğinize dair bilgi için lastik diş derinliğine dikkat etmelisiniz. Lastik değişimi için yasal sınır 1,5mm’dir. Ancak lastiklerinizi 3mm’nin altında kullanmamanız üreticiler tarafından tavsiye edilmektedir.

Lastiklerinizin balans ayarının olduğundan emin olun. Balanssız lastiklerin kullanılması hızlı ve erken lastik sırt aşınmasına neden olabilir. Lastiklerinizi her tamir edildiğinde veya yeni lastik satın aldığınız zaman lastiklerinizin balans ayarının yapılması gerekir.


Patlamış lastiklerin uygun şekilde tamir edildiğinden emin olun. Patlağın ciddiyetine veya lastiğinize giren yabancı cismin boyutuna bağlı olarak lastiğiniz uygun şekilde tamir edilmelidir.

Yedek lastikleri doğru şekilde saklayın. Lastikler saklanırken temiz, benzin, yağ veya kauçuğu bozabilecek herhangi bir madde bulunmadığından emin olun. Lastiklerinizi içeride saklıyorsanız, doğrudan güneş ışığından veya ısı kaynaklarından uzak, temiz, serin ve karanlık bir yerde olduğundan emin olun. Açık havada muhafaza ediyorsanız, lastiklerin yere temas etmediğinden emin olun.


Lastiklerinizin uygun şekilde bakımı onları uzun kilometreler boyunca kullanmanızı ve yollarda daha güvende olmanızı sağlar. Keyifli ve güvenli sürüşler.

Yorum Yap

E-Posta adresi gereklidir ancak yayınlanmayacaktır.
Küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
CAPTCHA Image Resmi Yenile

Çok Yorum Alanlar

Yaz Lastikleri

Kış Lastikleri

Dört Mevsim Lastikler

Videolar

aksesuarium.com

Testler

Haberler

Türkçe lastik yorumları, test ve haberlerini bulabileceğiniz özgün internet sitesi.

Mobil Uygulamamızı İndirin
google play

© 2018-2021 Copyright lastikyorum.com