lastikyorum.com logo

Doğru lastik seçimi nasıl yapılır?

Doğru lastik seçimi nasıl yapılır?

Otomobiliniz için yeni bir lastik satın almaya karar verdiniz. Yeni bir lastik alırken otomobilinize ve kullanım koşullarınıza uygun doğru lastiği seçmek çok önemlidir.

Zira yanlış lastik seçimi yapılması durumunda aracınızın performansı ve sürüş dinamikleri olumsuz etkilenecektir.

Otomobil lastiklerinin genellikle her üç veya dört yılda bir değiştirilmesi gerektiğinden, doğru lastikleri aldığınızdan nasıl emin olacağınıza dair bilgiler vermeye çalışacağız.

Aracınız için doğru lastik ölçüsünü belirleyin

Aracınız için önerilen lastik ölçülerini bulmak için kullanıcı el kitabına veya sürücü tarafı kapı kenarındaki etikete bakabilirsiniz. Etiketteki lastik ölçüsü şöyle görünecek: 205 / 55R16 91V.

Etiketin ilk bölümü olan 205 / 55R16, lastiğin genişlik ve çap gibi çeşitli ebat ölçülerini ifade eder. 91, her bir lastiğin taşıyabileceği ağırlıktaki yük endeksini gösterir. Son olarak V, yük endeksine göre lastiğin güvenli sürülebileceği maksimum hızı olan hızı ifade eder.

Lastiğin ölçülerine uymalısınız, ancak yük endeksi ve hız derecesi için daha üste çıkmanızda bir sakınca yok.

İklim koşullarına uygun lastiği seçin

Otomobil lastikleri genel olarak üç ana tipe ayrılır; dört mevsim lastikler, yaz lastikleri ve kış lastikleri.

Eğer çok ağır kış koşullarında araç kullanmıyorsanız, yazın farklı, kışın farklı lastik kullanmak istemiyorsanız dört mevsim lastikleri tercih edebilirsiniz.

Dört mevsim lastikler yaz ve kış mevsimlerinde iyi bir performans sunar, ancak hiçbir şekilde mükemmel değildir.

Yaz lastikleri, kuru ve ıslak yol koşullarında çok iyi yol tutuş ve frenleme özelliklerine sahiptir, ancak karlı ve buzlu zeminde performansları çok düşüktür.

Buna karşılık, kış lastikleri karlı zeminde olağanüstü çekişe sahipken, sıcak havalarda yol tutuşu azalır.

Lastikteki kauçuk kalitesi

Lastiğin yapımında kullanılan kauçuk malzeme, lastik alırken akılda tutulması gereken en önemli kriterdir. Bir lastiğin çekiş ve lastik sırtı özelliklerinden sorumludur. Yüksek kaliteli malzemeden yapılmış bir lastik satın alırsanız, lastiğin çekiş gücü ve hız derecesi yüksek olacaktır. Ayrıca aracınızın yolu iyi bir şekilde kavramasına yardımcı olur.

Lastiğin genel kalitesi

Yeni bir lastik alırken lastiğin genel kalitesini gösteren akılda tutulması gereken aşağıdaki gibi bazı önemli kriterler vardır

Lastiklerinizi tanınmış bir üreticiden satın almalısınız. Tanınmış lastik üreticileri modern üretim tesislerine sahiptir ve ayrıca daha kaliteli malzeme sağlarlar ve yüksek standartta ürünler yaparlar.

Bir lastik satın alırken daima yanağında belirtilen üretim tarihini kontrol etmelisiniz. Genellikle, ilk 2 hanenin haftayı gösterdiği ve son 2 hanenin üretim yılını gösterdiği dört basamaklı bir sayı ile temsil edilen bir DOT kodudur. 6 aydan daha eski bir lastik satın almamanız önerilir.

Güvenli sürüşler..

Yorum Yap

E-Posta adresi gereklidir ancak yayınlanmayacaktır.
Küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
CAPTCHA Image Resmi Yenile

Çok Yorum Alanlar

Yaz Lastikleri

Kış Lastikleri

Dört Mevsim Lastikler

Videolar

aksesuarium.com

Testler

Haberler

Türkçe lastik yorumları, test ve haberlerini bulabileceğiniz özgün internet sitesi.

Mobil Uygulamamızı İndirin
google play

© 2018-2021 Copyright lastikyorum.com