lastikyorum.com logo

AB Lastik Etiketinin Anlamı

AB Lastik Etiketinin Anlamı

Her lastik AB lastik etiketi ile üç katagoride değerlendirilir. Bu üç kategorinin her birinde derecelendirme yapılarak tüketicinin benzer lastikleri etiket puanlamalarına göre karşılaştırmasını sağlar.

Üç değerlendirme katagorisi şu şekildedir.

Yakıt Verimliliği: Bu lastik ne kadar ekonomik?
Islak Tutuş: Islak yol koşullarında frenleme mesafesi?
Dış Gürültü: Lastik ne kadar gürültülü?

Yakıt verimliliği
AB lastik etiketleme kriterleri, yakıt verimliliğini derecelendirmek için lastiğin yuvarlanma direncine bakar. Yuvarlanma direnci, lastiğin sürüş yönünün karşısına etki eden kuvvettir. Bir lastik yol boyunca sürtünme yarattığından, sürtünme ne kadar yüksek olursa lastiği yuvarlamak için o kadar fazla enerji gerekir, bu da motorun daha fazla çalışmasını sağlar ve daha fazla yakıt kullanır. Yuvarlanma direnci düşük olan lastikler, yakıt tüketimi açısından daha ekonomiktir çünkü lastikler yol boyunca yuvarlanmak için daha az enerji kullanılmasına sebep olur.

A ve G sınıfı lastiklerle donatılmış bir otomobil arasındaki yakıt tüketimindeki fark 100km'de yaklaşık 0,5 litredir. Bu da bir yılda 10 bin km yapan bir otomboil için 50 litreye varan yakıt tasarrufu anlamına gelmektedir.


Islak tutuş
Islak yol tutuşu açısında mükemmel olan lastikler, kaygan yollarda daha kısa frenleme mesafelerine ve daha fazla suda kızaklama direncine sahiptir. Bu özellikler yağmurda ve ıslak yol koşullarında güvende olmanız için oldukça önemlidir.

Islak yol tutuş derecelendirmesi ıslak yolda 80 km/h hızla ile yapılan frenden sonra aracın fren mesafesinin ölçümü ile yapılır.(EC 1222/2009 yönetmeliğine göre) Islak kavrama için en iyi AB lastik etiketi derecesine sahip lastikler, en kötü dereceye sahip olanlara göre% 30 daha kısa bir fren mesafesi gösterir.

Bir lastiğin AB lastik etiketi ıslak yol tutuş derecesi, lastiğin ıslak yolda fren yapma kapasitesini yansıtır.


Dış gürültü
Dış gürültü seviyeleri desibel (dB) cinsinden ölçülür ve AB lastik etiketinde bir, iki veya üç ses dalgası olarak gösterilir. Bir dalga en iyi performans, üç dalga en kötüsüdür. Her dalga arasında 3dB fark vardır. AB lastik etiketi, sürücünün kabin içinde yaşayacağı gürültü düzeyini değil lastiğin dış yuvarlanma gürültüsünü ölçer.

Yorum Yap

E-Posta adresi gereklidir ancak yayınlanmayacaktır.
Küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
CAPTCHA Image Resmi Yenile

Yorumlar

Türkay29 Kasım 2019

Gayet güzel ve bilgilendirici bir yazı teşekkür ediyorum.

Çok Yorum Alanlar

Yaz Lastikleri

Kış Lastikleri

Dört Mevsim Lastikler

Videolar

aksesuarium.com

Testler

Haberler

Türkçe lastik yorumları, test ve haberlerini bulabileceğiniz özgün internet sitesi.

Mobil Uygulamamızı İndirin
google play

© 2018-2021 Copyright lastikyorum.com