lastikyorum.com logo

Lastik tamirinden sonra balans ayarının önemi

Lastik tamirinden sonra balans ayarının önemi

Balans ayarı nedir?

Balans ayarı jant veya lastikteki ağırlık dengesizliğinin ortadan kaldırılması amacıyla janta ağırlık eklenmesi işlemidir.

Balans ayarı yapılmazsa ne olur?

Balans ayarı yapılmadığı taktirde jant veya lastikteki birkaç gramlık ağrılık dengesizliğinden dolayı yaklaşık 90-100km/h gibi veya daha yüksek hızlarda balans ayarı bozuk olan lastikte titreşim oluşacaktır. Bu durum araç kabininde veya direksiyonda titreşime sebep olamakta sürüş konforunu ve güvenliğini düşürmektedir.

Balans ayarı ne zaman bozulur?

Lastik tamirinde veya lastik değişimi esnasında lastiğin janttan ayrıldığı her durumda balans ayarı bozulur. Böyle bir durumda yüksek hızlarda titreşim problemi yaşamamak adına mutlaka balans ayarı yapılmaldır.

Bazı lastikçiler lastik tamirinden sonra müşteri talep etmediği taktirde balans ayarı yapmadan lastiği teslim edebilmektedir. Bu konuda dikkatli olmanız ve balans ayarınızın yapıldığından emin olmanız faydanıza olacaktır.

Yorum Yap

E-Posta adresi gereklidir ancak yayınlanmayacaktır.
Küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
CAPTCHA Image Resmi Yenile

Yorumlar

Murat17 Aralık 2019

İlk arabamı aldığımda patlak lastiği tamir ettirmiştim. Tabi o zamanlar balans ayarı nedir bilmiyordum. Özelllikle söylemediğim için tamirci balans ayarını yapmadan lastiği takmıştı. Şehir içinde anlaşılmıyor ama şehirler arası yolda 120km hızla gittiğimde arabada ciddi sarsıntı olduğunu farkettim. İstanbulda farklı bir lastikçide balans ayarı yaptırdıktan sonra sorun çözülmüştü. Yani arkadaşlar lastik tamiri yaptırırsanız kesinlikle balans ayarı yapılmasını da isteyin.

Çok Yorum Alanlar

Yaz Lastikleri

Kış Lastikleri

Dört Mevsim Lastikler

Videolar

aksesuarium.com

Testler

Haberler

Türkçe lastik yorumları, test ve haberlerini bulabileceğiniz özgün internet sitesi.

Mobil Uygulamamızı İndirin
google play

© 2018-2021 Copyright lastikyorum.com