lastikyorum.com logo

Kış lastiği takmayan ticari araçlara ceza

Kış lastiği takmayan ticari araçlara ceza

1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında uygulanacak olan zorunlu kış lastiği uygulaması yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araçları kapsıyor. Kış lastiği takmayan araç sahiplerine 885 lira idari para cezası uygulanacak.

Kanuna göre zorunlu kış lastiği uygulaması yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araçlara kapsıyor. Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenecektir.

Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde ve/veya sonrasında 1’er ay arttırabilecekler.

Kanuna göre kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin(yedek lastik) kış lastiği olması zorunlu tutuluyor."LASTİK YANAKLARINDA 'KAR TANESİ' İŞARETİ BULUNMALI”
Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor. Kış lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) severe_snowflake işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) severe_snowflake işareti aranıyor.


“UYGULAMAYA UYMAYAN TİCARİ ARAÇ SAHİPLERİNE PARA CEZASI”
Kanuna göre uygulamaya uymayan aracın işletenine 885 lira idari para cezası verileceği ve lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yere gitmelerine izin verileceği ifade ediliyor..

Yorum Yap

E-Posta adresi gereklidir ancak yayınlanmayacaktır.
Küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
CAPTCHA Image Resmi Yenile

Çok Yorum Alanlar

Yaz Lastikleri

Kış Lastikleri

Dört Mevsim Lastikler

Videolar

aksesuarium.com

Testler

Haberler

Türkçe lastik yorumları, test ve haberlerini bulabileceğiniz özgün internet sitesi.

Mobil Uygulamamızı İndirin
google play

© 2018-2021 Copyright lastikyorum.com